Hamilelikte 7. Ay

Hamilelikte 7. Ay

Bebeklerin bu aydan itibaren tüm vücut kaslarını çalıştırmaları doğum sonrasına hazırlık açısından çok önemlidir. Genel bir doğa kuralı olarak çalışmayan kaslar kitlesel olarak azalırken, çalışan kaslar kitlesel olarak artar ve güçlenir. 

Bu amaçla özellikle solunum kasları (doğum sonrası solunuma hazırlık) , el parmaklarının kasları (yakalama refleksine hazırlık) ve ağız çevresindeki kaslar ve yutma işlevini sağlayan kaslar (emmeye hazırlık) bilinçli ve düzenli olarak çalıştırılır. Yani bu aydan itibaren bebekler bilinçli olarak hareket ederler ve anne adayı tarafından özellikle yanlara dönme, kollar ve bacakların hareketleri ve sıklıkla ortaya çıkan hıçkırık kolaylıkla hissedilir.

Anne adaylarında bu aydan itibaren mekanik bel ağrıları, kolay yorulma ve acıkma, tansiyonun kolaylıkla düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmesine sık rastlanır.

Karnın büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan bir değişiklik de vücudun “kirli kanını” toplayan ve kalbe götüren toplar damarların en büyük olanının da basıya uğramasıdır. Bu bası kanın vücudun alt kısımlarında göllenmesiyle bacaklarda ödemlerin artmasına neden olduğu gibi ileri durumlarda basur, varis gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Anne adayının istirahat ederken sol yanına yatması bu ana toplardamar üzerindeki basının azalmasını sağlar.