Hamilelikte 1. Ay

Hamilelikte 1. Ay

Gebelik döneminin birinci ayında son adet kanamasından sonra olgunlaşan yumurta hücresi yaklaşık olarak adet döngüsünün (adet döngüsünün başlangıcı adet kanamasının ilk günüdür) 14. gününde yumurtlama süreciyle Fallop tüplerinden  (kanallar) birinin içine geçer ve burada karşılaştığı sperm hücre topluluklarındakien en güçlü olan spermi içine alır. Buna döllenme adı verilir.

Döllenme sonucunda anne adayının genlerini oluşturan 23 kromozom ile baba adayının genlerini oluşturan 23 kromozom birleşerek 46 kromozomdan oluşan yeni bir canlı hücre meydana gelir. Eğer baba adayının sperm hücresi Y kromozomuna sahipse yeni canlının cinsiyeti erkek, eğer sperm hücresinin kromozomu X ise yeni canlı dişi olarak belirlenmiş olur.

Fallop tüplerinin içinde gerçekleşen döllenme sonucunda oluşan bu yeni canlı aşağı doğru, daha önceden hazırlığı tamamlanmış olan rahim iç tabakasına doğru hareket eder ve bu esnada bir hücre bölünerek 2, 4, 8, 16, 32 hücre şeklinde giderek çoğalır ve rahim içinde  kendine en uygun bulduğu yerde yerleşir. Buna implantasyon adı verilir.

İmplantasyon adeta inşaatın temelinin kazılması gibidir ve bu “kazı çalışmaları” esnasında, yaklaşık olarak yumurtlamadan bir hafta sonra implantasyon kanaması adı verilen hafif bir kanama gerçekleşebilir.