Bebekliğin İlk 24. Ayı

Bebekliğin İlk 24. Ayı

Çocuğunuzun ayak ve kollarındaki sevimli kıvrımlar yok olmuş, kafası vücuduna oranla daha normal büyüklüğe gelmiştir. Bu sene içerisinde ayakları ve gövdesi uzamaya başlayacaktır. Kemerine daima asılı gibi duran tıknaz karnı düzleşecektir – bu da onun daha düzgün bir sırta sahip olmasını sağlayacaktır. Genelde, daha düzgün ve uzun bir vücut görünümü ile daha çok ana okulu çocuğuna benzeyecektir. Görünümdeki bu değişikliklere rağmen bebekken olduğundan daha az yemek yiyor gözükebilir. Vücut boyutuna göre kalori ihtiyacı daha azdır. Bazı günler yemeğini silip süpürecek bazı günler ise onu itecektir. Üzülmeyin, sizin tutarlı besleyici yemekler ve ara öğünler sunmanız ile gelişimi normal bir şekilde devam edecektir. 

Bebeğiniz bu ayda; koşar zıplar, köşeleri daha kolay döner. Zıplayarak merdiven çıkabilir. İstediği nesneye uzanabilir. Hareketi artmıştır.  

Gördüğü her şeyi inceler, keşfetmek ister. Her şeyi kendisi yapmakta diretir. Çabuk öfkelenir ve sabır göstermeyi bilmez. Paylaşmaktan hoşlanmaz

Yüzünün bölümlerini, organlarını tanır. 20 kadar kelime söyler. İki sözcüklü cümle kurabilir. Söyleyebildiğinden çok daha fazlasını anlayabilir. Kelimeleri birleştirerek yeni ifadeler elde etmeye çalışır.  

Dişlerini fırçalayabilir. Tuvalet eğitimine hazırdır. Bu aydaki sağ ya da sol el tercihi gelecekte hangisini kullanacağını gösterir. 

Kitap sayfalarını çevirir ve gördüğü nesnelerin adını söyler. Masal dinlemek hoşuna gider.